Image default
Word Пакет MS Office

Інтерфейс текстового процесора

Щоб успішно працювати з будь-якою програмою, необхідно добре знати і розуміти її інтерфейс. Адже саме він визначає методи виконання тих чи інших дій при роботі з програмою. У цій статті ми розглянемо елементи інтерфейсу програми пакету Microsoft Office 2016.

Звичайно, програми пакету Microsoft Office 2016 призначені для виконання різних завдань. Отже, інструменти, що містяться в вікнах даних програм, повинні бути різними. Однак всі програми пакету Microsoft Office 2016 мають деякі загальні елементи інтерфейсу і загальні інструменти. Розглянемо інтерфейс програм Microsoft Office 2016 на прикладі одного з додатків пакета, наприклад Word.

Запустіть програму Word 2016, клацнувши по її значку в головному меню Windows. Програма Word запуститься і запропонує створити новий документ:

Вікно створення нового документа

Клацніть мишею по ескізу шаблону Новий документ (Blank Document). Документ на основі порожнього шаблону буде створено, і на екрані з’явиться робоче вікно програми:

Інтерфейс робочого вікна MS Word

Користувачі, які працювали з попередніми версіями програм пакета Office, відзначать, що інтерфейс Word 2016 істотно змінився в порівнянні з інтерфейсом Word 2007 і 2010, хоч і зберіг основні елементи. Інтерфейс програм Office 2016 став більш «плоским», а його елементи можна назвати менш помітними: вони не містять яскравих кольорів, товстих і псевдооб’емних ліній, а текстові написи виконані блідим шрифтом. У лівій верхній частині вікна (на області заголовка вікна) з’явився візерунок, який при бажанні можна змінити або зовсім прибрати. В іншому, на перший погляд, нічого не змінилося з часів версій 2007 і 2010 пакета Microsoft Office. Але це не зовсім так. Змін багато, і ми будемо розглядати їх поступово…

Повернемося до вигляду інтерфейсу текстового процесора. Після завантаження робочого вікна з’являються наступні елементи програми:

Рядок заголовка

У рядку заголовка відображається поточна назва документа.

Стрічка

Отже, що таке стрічка ? Стрічка – це панель з кнопками, яку ви бачите в верхній частині вікна будь-якої програми пакета Office 2016, наприклад у вікні Word.

Користувач за бажанням може згорнути чи розгорнути Стрічку подвійним клацанням на ярлику відкритої вкладки, відключи­ти чи повернути режим показу лінійки вибором кнопки Лінійка  над вертикальною смугою прокручування.

Панель швидкого доступу

Панель швидкого доступу розміщена в лівій частині області заголовка вікна програми, тобто у самого верхнього краю вікна. Дана панель призначена для розміщення на ній інструментів, якими ви користуєтеся найчастіше.

Вміст панелі не змінюється, незалежно від того, яка вкладка на стрічці обрана. Тому на панель швидкого доступу можна додати інструменти, які повинні бути завжди під рукою.

За замовчуванням на панелі швидкого доступу розташовані три кнопки: Зберегти (Save), Скасувати (Undo) і Повернути (Redo). Дійсно, операції збереження і скасування останньої дії використовуються часто (хоча їх можна виконувати і за допомогою «гарячих» клавіш).

Але ви можете додати на панель швидкого доступу будь-які інші наявні інструменти.

Розглянемо приклад додавання на панель швидкого доступу кнопки Напівжирного накреслення (Bold)

  1. Перейдіть на вкладку Головна стрічки.
  2. Клацніть правою кнопкою миші по кнопці Напівжирний (Bold) в групі Шрифт (Font). З’явиться контекстне меню.
  3. У контекстному меню виберіть команду Додати на панель швидкого доступу (Add to Quick Access Toolbar). Кнопка Напівжирний (Bold) буде додана на панель швидкого доступу

Так само легко ви можете видалити непотрібні кнопки з панелі швидкого доступу. Видалимо тільки що додану кнопку Напівжирний (Bold) з панелі швидкого доступу.

  1. Клацніть правою кнопкою миші по кнопці Напівжирний (Bold), розташованої на панелі швидкого доступу. З’явиться контекстне меню.
  2. У контекстному меню виберіть команду Видалити з панелі швидкого доступу (Remove from Quick Access Toolbar). Кнопка буде видалена з панелі швидкого доступу.

Таким чином, панель швидкого доступу може настроюватися панеллю інструментів, які завжди відображаються у вікні програми незалежно від того, які операції ви виконуєте і яка вкладка стрічки активна в даний момент.

Робоча область

У робочій області програми Word відображається електронна копія листа текстового документа. Тут вводиться, редагується текст, розміщуються таблиці і ілюстрації. Все, що ви бачите в робочій області, буде роздруковано на папері в тому ж вигляді.

Вміст робочої області може масштабуватися для зручності роботи. У правій частині рядка стану (синьої смуги в нижній частині вікна програми) розташований повзунковий регулятор, за допомогою якого змінюється масштаб відображення документа на екрані. Зміна масштабу не впливає на результат друку документа, масштабування лише призводить до збільшення або зменшення розміру електронної копії документа на екрані.

Рядок стану

Користувач також може вибрати зручний режим перегляду докумен­та залежно від виду робіт, які він виконує. Це здійснюється вибором від­повідних кнопок у Рядку стану.

Налаштування фону і колірної теми призначені для задоволення власних уподобань. Ніякого практичного переваги ці настройки не дають. Але в програмах Microsoft Office 2016 передбачена також можливість тонкої настройки стрічки. Користувач може прибрати непотрібні кнопки з вкладок стрічки, а також створити власні вкладки з інструментами, об’єднаними в групи. Навіщо це потрібно, якщо стрічка вже і так передбачає наявність якщо не всіх, то майже всіх доступних інструментів ?

Відзначимо, що людей, які використовують абсолютно всі інструменти, наприклад, в Word, практично немає. Навіть при постійній роботі зі складними текстовими документами деякі інструменти можуть виявитися непотрібними.

Але що робити, якщо цих інструментів дуже багато ? А, що якщо розмістити всі потрібні вам інструменти на окремій вкладці стрічки, та ще й упорядкувати їх за групами ? У середовищі Word 2016 передбачена така можливість.

  1. Клацніть правою кнопкою миші по будь-якій ділянці стрічки. З’явиться контекстне меню.
  2. У контекстному меню виберіть команду Налаштування стрічки (Customize the Ribbon). На екрані з’явиться діалогове вікно налаштування програми, відкрите в категорії Налаштувати стрічку (Customize Ribbon).
Вікно параметри налаштування стрічки

Таким чином, ви можете створити не одну, а кілька користувальницьких вкладок, що містять тільки потрібні Вам інструменти. Вміле налаштування стрічки дозволить істотно прискорити роботу над документом.

У категорії Налаштувати стрічку (Customize Ribbon) в діалоговому вікні налаштування програми розташовані два списки. У лівому списку перераховані доступні команди, а в правому – команди, вже наявні. Причому команди в правому списку впорядковані по вкладках і групам. Щоб розкрити вміст вкладки, потрібно клацнути по значку «плюс» зліва від її назви.

З’явиться список груп, розташованих на вкладці, які теж можуть бути розкриті. При розкритті групи в правому списку з’являються назви команд, розташованих у відповідній групі на стрічці. Команди, розташовані в лівому списку, можна додавати тільки на настроюються, тобто створені користувачем вкладки.

Розглянемо приклад створення користувальницької вкладки

1. У діалоговому вікні налаштування програми натисніть кнопку Створити вкладку (New Tab). У правому списку з’явиться Нова вкладка (настроюється) (New Tab (Custom)) з уже створеної всередині неї групою Нова група (настроюється) (New Group (Custom)).

2. Клацніть правою кнопкою миші по назві щойно створеної вкладки. З’явиться контекстне меню.

3. Виберіть в ньому команду Перейменувати (Rename). На екрані з’явиться діалогове вікно Перейменування (Rename).

4. У текстовому полі діалогового вікна введіть бажане назву вкладки, наприклад “Моя вкладка”.

5. Аналогічним способом перейменуйте і створену всередині вкладки групу.

6. При необхідності створіть всередині вкладки додаткові групи. Для цього потрібно виділити назву вкладки в правому списку, після чого натиснути кнопку Створити групу (New Group).

Тепер, коли нова вкладка з групами створена, ви можете додати на неї потрібні вам інструменти. Інструменти вибираються в списку, розташованому зліва.

1. У списку Вибрати команди (Choose commands from) виберіть пункт Усі команди (All commands). У списку, розташованому нижче, відобразяться абсолютно всі доступні в даній програмі команди.

2. Знайдіть у списку потрібну команду і перетягніть її в правий список на рядок групи, в якій команда повинна розташовуватися.

3. Аналогічним чином додайте інші команди на призначену для користувача вкладку.

Також ви можете змінити положення створеної вами вкладки на стрічці щодо інших вкладок. Наприклад, ви можете зробити її першої, тобто розмістити перед вкладкою Головна.

1. Виділіть призначену для користувача вкладку в списку, розташованому в правій частині діалогового вікна налаштування програми.

2. За допомогою кнопок зі стрілками, розташовані праворуч від списку, налаштуйте положення вкладки на стрічці. При натисканні даних кнопок вкладка буде пересуватися, відповідно, вгору за списком (вліво але стрічці) або вниз за списком (вправо по стрічці).

3. Застосуйте зміни, натиснувши кнопку ОК у діалоговому вікні налаштування програми.

При необхідності створену вкладку (групу або окремі інструменти. Розташовані на користувальницької вкладці) можна видалити.

Для цього потрібно виконати наступні дії

1. Відкрити діалогове вікно настройки програми і категорії Налаштувати стрічку (Customize Ribbon).

2. Клацнути правою кнопкою миші в правому списку по удаляемому елементу (вкладці, групі або команді).

3. У контекстному меню вибрати команду Видалити (Remove).

Таким чином, ви можете створити не одну, а кілька користувальницьких вкладок, що містять тільки потрібні вам інструменти. Грамотне налаштування стрічки дозволить істотно прискорити роботу над документом, електронною таблицею або презентацією.

24 коментарі

Leave a Comment